Fungujú babské rady na popáleniny?

Dátum: 4. decembra 2024 Autor: tím ALFA OMEGA Kategória: Zdravie

Každému z nás sa občas podarí popáliť. Popáleniny sú nepríjemným a bolestivým zranením, ktoré sa môže stať každému. Väčšina z týchto popálenín nie je závažná a dá sa zvládnuť z domu. V momente nehody často siahame po babských radách, ktoré sme počuli od starých mám. Sú tieto rady naozaj účinné? Pomôžeme vám zorientovať sa v babských radách na popáleniny a správne postupovať pri popáleninách.

Existujú tri hlavné typy popálenín:

  • prvý stupeň – najmenej závažný spojený s červenou kožou bez pľuzgierov. Miesto je pár dní bolestivé a začervenané.
  • druhý stupeň – tu sú prítomné pľuzgiere, zasiahnutá je aj spodná vrstva kože. Časté pri oparení horúcou vodou alebo parou.
  • tretí stupeň – hlboké popáleniny, kedy je koža biela, šedá až čierna. Tieto popáleniny patria do rúk lekárov a preto vyhľadajte lekársku pomoc. Príčinou býva vystavenie ohňu, elektrickému prúdu alebo chemikáliám.

Doma liečime iba menšie, nezávažné popáleniny prvého a mierneho druhého stupňa!

Ako správne postupovať po popálení

  1. Odstráňte zdroj popálenia.
  2. Pri popáleninách rúk zložte prstene, náramky apod.
  3. Popálené miesto chlaďte studenou vodou cca 15 minút alebo kým nepocítite úľavu.
  4. Odstráňte z popáleného miesta nečistoty a dezinfikujte prípravkom, ktorý neštípe. Môžete použiť aj mydlo s vodou.
  5. Aplikujte iba masť na opáleniny a na ochranu popáleného miesta použite sterilnú gázu.

5 dôležitých rád ako NEPOSTUPOVAŤ

1. Nepoužívajte ľad, môže to ranu zhoršiť.

Ľad môže spomaliť proces hojenia. Extrémny chlad zužuje cievy, čo obmedzuje prietok krvi do postihnutej oblasti a môže zhoršiť už existujúce poškodenie. Namiesto ľadu používajte na chladenie popáleniny tečúcu studenú vodu, ktorá zmierni bolesť a opuch. pomáha zmierniť bolesť a opuch bez rizika ďalšieho poškodenia tkaniva.

2. Neprikladajte vatové tampóny, malé vlákna sa môžu k rane prilepiť.

Vlákna z vatových tampónov sa môžu ľahko zachytiť o poškodenú kožu a prilepiť sa k rane. To sťažuje následné ošetrenie a zvyšuje riziko infekcie, keďže sa vlákna môžu stať živnou pôdou pre baktérie. Namiesto vatových tampónov použite sterilnú gázu alebo obväz, ktoré sú určené na ošetrovanie rán a minimalizujú riziko prilepenia.

3. Oblečenie prilepené k popálenine nestrhávajte nasilu.

Môže to spôsobiť odtrhnutie kože a prehĺbiť ranu. To vedie k väčšej bolesti, zvyšuje riziko infekcie a zhoršuje jazvenie. Ak je oblečenie prilepené, je najlepšie ho opatrne ostrihať okolo popáleniny a nechať prilepenú časť na ošetrenie zdravotníckym pracovníkom.

4. Pľuzgiere neprepichujte.

Pľuzgiere slúžia ako prirodzená ochrana pred infekciou, pretože vytvárajú bariéru medzi poškodenou kožou a vonkajším prostredím. Prepichnutie pľuzgierov narúša túto bariéru a otvára ranu infekcii. Ak sa pľuzgier sám otvorí, ranu jemne umyte mydlom a vodou a prikryte sterilným obväzom.

5. Neriaďte sa babskými radami

 Tieto informácie sú v súlade s odporúčaniami zdravotníckych organizácií a odborníkov na popáleniny. Všeobecne sa neodporúča používať domáce prostriedky ako ocot, horčica, ľad, zubná pasta, vajíčko, múka, med alebo zemiaky na popáleniny, pretože môžu spôsobiť komplikácie, ako je infekcia, podráždenie a spomalenie hojenia. Informácie o nevhodnosti týchto „babských rád“ na ošetrenie popálenín nájdete na stránkach rôznych zdravotníckych inštitúcií, záchranných zložiek a popáleninových centier, napríklad tu. Poďme si teda vysvetliť prečo tieto rady nezaberajú.

Med

Med síce má určité antibakteriálne vlastnosti, ale jeho použitie na popáleniny sa všeobecne neodporúča, najmä nie na otvorené rany, kvôli riziku infekcie. Existujú oveľa bezpečnejšie a účinnejšie metódy liečby popálenín a účinný gél na popáleniny.

Zemiak

Plátky zemiaka môžu poskytnúť dočasnú úľavu od bolesti vďaka svojmu chladivému účinku, ale nie sú sterilné a môžu prenášať baktérie do otvorenej rany. Zemiaky tiež nemajú žiadne liečivé vlastnosti, ktoré by urýchlili hojenie popálenín.

Ocot

Ocot je kyslý a jeho aplikácia na popáleninu môže spôsobiť ďalšie podráždenie a bolesť. Môže tiež poškodiť tkanivo a spomaliť proces hojenia. Namiesto octu je oveľa lepšie popáleninu chladiť pod tečúcou studenou vodou.

Horčica 

Horčica dráždi pokožku a jej použitie na popáleninu môže zhoršiť zápal a bolesť. Neexistujú žiadne vedecké dôkazy o tom, že by horčica mala liečivé účinky na popáleniny. Vhodnejšie je použiť chladivý obklad a lieky proti bolesti.

Múka

Podobne ako horčica, aj múka môže dráždiť popáleninu a zvýšiť riziko infekcie. Múka môže tiež vytvoriť na rane nepriepustnú vrstvu, ktorá bráni jej dýchaniu a hojeniu. Udržujte ranu čistú a prikrytú sterilným obväzom. Určite popálenú ruku neponárajte do múky!

Prvá pomoc pre vašu kožu

Najbezpečnejším a najefektívnejším postupom pri menších popáleninách prvého stupňa je chladenie pod tečúcou studenou vodou, udržiavanie čistoty a v prípade potreby použitie sterilného obväzu. Uistite sa do budúcna, že v lekárničke máte prvú pomoc pre kožné problémypopáleniny gél Alaskin.

Tento širokospektrálny gél na popáleniny a kožné problémy obsahuje látku Alaptid, ktorá podporuje rýchlu regeneráciu pokožky, obnovu poškodených buniek a tvorbu kolagénu. Popáleniny sa vám zahoja rýchlejšie a neostanú vám jazvy. Prečítajte si recenzie, ako Alaskin skrátil dobu hojenia popálenín o polroka. Viac o tomto objave dvoch českých vedcov nájdete v tomto článku.

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Dátum: 7. decembra 2023

Autor: tím ALFA OMEGA

Kategória: Osobný rozvoj

Ako sa udržať v rovnováhe v dnešnom uponáhľanom svete?

Dátum: 23. októbra 2024

Autor: tím ALFA OMEGA

Kategória: Zdravie

Ako účinne znížiť únavu a vyčerpanie?