Sebaláska neznamená dopriať si masáž

Dátum: 5. mája 2023 Autor: tím ALFA OMEGA Kategória: Osobný rozvoj

Sebaláska, teda láska k sebe samému, je téma, ktorá sa v poslednej dobe stala veľmi populárnou. Avšak, čo presne znamená sebaláska? Mnoho ľudí si sebalásku zamieňa s návštevou kaderníčky, či dobrej masáže. Určite je vhodné sa o seba starať aj takýmto spôsobom. Sebaláska však znamená omnoho viac ako dopriať si pekný účes.

A keďže je máj – lásky čas, rozhodli sme sa venovať tento mesiac práve téme sebalásky a pozrieť sa trochu hlbšie na to, ako na nej zapracovať.

1.     Zaslúžite si čas pre seba 

V dnešnej dobe je naše tempo nezastaviteľné. Máme strach, že niečo zmeškáme a máme pocit, že nás neustále dobieha konkurencia. Keď konečne dokončíme nejakú úlohu, už nás čaká dvojnásobok nových. Ale ani príroda nerastie neustále. Niekedy je naozaj potrebné sa zastaviť a robiť práve to, na čo máme práve chuť. Vždy nemusíme iba rásť a dosahovať vyššie ciele. Niekedy je priam nutné spomaliť a dobiť si baterky.

Byť v neustálom tempe neprináša skutočné šťastie a uspokojenie. Zaslúžite si čas pre seba a svoje potreby. Ten čas nie je zbytočný, ani premrhaný, ani to nie je čas na výčitky. Je priam nevyhnutný na to, aby ste mohli podávať plný výkon a byť prítomný v plnej miere pre ostatných. Doprajte si svoj čas napríklad pri knihe Rýchle a pomalé myslenie od Daniela Kahnemana. Pomôže vám pochopiť a implementovať do života čaro pomalého myslenia.

2.     Chvíľu sa nudiť je v poriadku

Nerobiť nič je niekedy rovnako dôležité ako pracovať naplno. Nuda nám poskytuje priestor na samotu a na rozmýšľanie. To je často ten moment, keď vytvoríte tie najlepšie originálne nápady. Ak sa to naučíte vy, prirodzene vás budú kopírovať aj vaše deti. Takto im dáte možnosť prichádzať s vlastnými riešeniami, ako tráviť a organizovať svoj voľný čas. Ak im neustále plníte deň programom a krúžkami, nemajú priestor na samostatné rozmýšľanie a svoj vlastný rozvoj.

Nechajte občas svoje myšlienky plaviť sa v príjemnej nečinnosti, bez nutnosti neustáleho vypĺňania času a naháňania produktivity. Dajte si priestor na chvíľu len tak byť. A ak chcete aj svojim mozgovým bunkám dopriať dokonalú starostlivosť, uistite sa, že im dávate tú správnu výživu aj zvnútra.

3.     Umenie povedať NIE

Rozhodovanie o tom, čomu NEbudeme venovať svoj čas a energiu je rovnako dôležité ako to, čomu venujeme svoj čas. Skúste tento mesiac povedať nie – nadčasu v práci, schôdzi na ktorej nemusíte byť, či známemu, ktorý chce sťahovať v sobotu. Ak vám dochádza energia, dajte prednosť sebe. Vypočujte si pritom podcast Nevyhorení, kde môžete nájsť odpovede na to, ako sa o seba starať lepšie.

Často je v nás hlboko zakorenené presvedčenie a strach, že ak druhým povieme nie, stratíme ich priazeň. Vo väčšine prípadov je tento strach ako veľa iných zbytočný. Je však dôležité rozlišovať medzi manipuláciou a urgentnou pomocou, a zistiť, kedy je náš prínos skutočne potrebný. Naučte sa povedať nie, aby ste inde mohli povedať áno. A rovnako akceptujte aj odmietnutie druhých bez toho, aby ste to brali ako osobný útok.

4.     Porovnávajte sa svojím predošlým JA

Porovnávanie sa s druhými je nám prirodzené a náš mozog to robí veľmi rád. Avšak môže to byť aj veľmi nezdravé. Často vidíme iba fragmenty úspechu, či krásy druhých a prehliadame naše vlastné úspechy a kvality. Zamerajte sa na seba. Pozrite sa na svoju vlastnú cestu a úspechy, ktoré máte za sebou. Pochváľte sa za ne. Pomôže vám to zostať motivovanými a pozitívnymi v dobe záplavy konštantného šťastia na sociálnych sieťach.

5.     Nastavte si hranice

Určovanie zdravých hraníc v našich vzťahoch môže byť náročné a zároveň veľmi dôležité pre naše psychické zdravie. Ak nemáte jasne stanovené vaše hranice, ľahko sa dostanete do nepríjemných situácií a ignorovaním vlastných potrieb aj do toxických vzťahov.

Učte sa jasne komunikovať svoje vlastné potreby a vyžadujte to isté od druhých. Úprimný rozhovor veľakrát odstráni zbytočné domnienky. Dôležitou navigáciou pri určovaní hraníc sú naše pocity. Ak sa necítime pohodlne alebo nás niečo obťažuje, môže to byť znamenie, že niečo nie je v poriadku. Ak sa naučíte byť viac v kontakte sami so sebou, rýchlejšie pochopíte svoje hranice a udržíte si zdravé vzťahy.

Robiť zmeny vo svojich zaužívaných postojoch nie je vždy príjemné. Skúste byť tento mesiac sami k sebe úprimní. Všímajte si svoje pocity a postoje, s ktorými nie ste spokojní. Urobte jeden malý krok. Malé kroky vedú k veľkým zmenám. A nezabúdajte, že sebaláska nie je sebecká. Ak si vážite samých seba a staráte sa o svoje potreby, budete lepšími priateľmi, partnermi aj kolegami. 

Sebalásku vám do života priniesť nevieme, ale veríme, že vás minimálne trochu inšpirujeme urobiť niečo pre seba. Pretože našou víziou je byť alfou a omegou vášho zdravia. 

Články, ktoré by vás mohli zaujímať

Dátum: 31. októbra 2023

Autor: tím ALFA OMEGA

Kategória: Zdravie

Jesenná únava alebo trvalé vyčerpanie?

Dátum: 6. februára 2024

Autor: tím ALFA OMEGA

Kategória: Zdravie

5 najčastejších mýtov o self-care